سه شنبه 31 اردیبهشت 1398
تکمیل طرح های عمرانی نیمه تمام دیر شتاب می گیرد (کدخبر: 714)
به نقل از روابط عمومی :  استاندار، معاونان و مدیران استان بوشهر در نخستین مقصد از دور دوم سفرهای شهرستانی خود که با رویکرد توسعه عمرانی آغاز شد، بر سرعت بخشی در تکمیل طرح های نیمه تمام شهرستان دیر تاکید کردند.
استاندار بوشهر و هیات همراه در این سفر در بدو ورود به شهرستان دیر با حضور درگلزار شهدای شهر بردستان، قرائت فاتحه و نثار شاخه های گل به مقام شامخ شهدای این شهرستان ادای احترام کردند.
عبدالکریم گراوند از دو طرح عمرانی مخزن 10 هزار مترمکعبی دیر و جاده میانی ( حدفاصل دیر و روستاهای بخش مرکزی این شهرستان) بازدید کرد.

** بهره برداری مخزن 10 هزار مترمکعبی و راه میانی دیر درهفته دولت
فرماندار دیر در جریان بازدید از روند اجرای مخزن 10 هزارمترمکعبی شهرستان دیر گفت: با توجه به فرارسیدن فصل گرما تکمیل و بهره برداری این مخزن ذخیره آب ضروری است.
حمزه اعتماد افزود: این طرح باید سال گذشته به بهره برداری می رسید که هنوز وارد مدار نشده است و مردم شهرستان دیر را با مشکل کمبود آب روبرو کرده است.
فرماندار دیر گفت: این شهرستان از ظرفیت های قابل توجهی در حوزه های کشاورزی، گردشگری و دریانوردی برخوردار است.
حمزه اعتماد افزود: اکنون با توجه کاهش آب سفره های زیر زمینی شهرستان دیر بیش از هر زمان دیگری نیازمند طرح های آبخیزداری و آبخوان داری و تبدیل اراضی کشت روباز به گلخانه ای است.
وی ادامه داد: با توجه به رونق صادرات از بندر دیر به قطر تسریع در روند احداث زیرساخت های موردنیاز دریا و دریانوری این بندر ضروری است.
اعتماد افزود: در این ارتباط توسعه اسکله دیر باید در دستور کار مسئولان استان قرار گیرد.
وی در ارتباط با راه های دسترسی شهرستان دیر گفت: طرح بزرگراه دیر-بوشهر ازمصوبه های دولت های نهم و دهم است که در دولت یازدهم نیز مصوب شد با 2 هزار میلیارد ریال اعتبار اجرایی شود.
اعتماد اظهار کرد: 70 کیلومتر از این طرح در شهرستان دیر واقع شده که 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی افزود: با توجه به اینکه بزرگراه دیر - بوشهر طرحی ملی است باید زمینه فعال شدن دیگر قطعات آن برای جلوگیری از هدر رفت سرمایه گذاری های انجام شده فراهم شود.
اعتماد در ارتباط با طرح تعریض جاده جاشک - آبدان گفت: عملیات اجرایی این طرح 2 سال است آغاز شده ولی با وجود زیرسازی های صورت گرفته تاکنون آسفالت نشده است.
وی در ارتباط با جاده وفاق بیان کرد: اجرای این طرح از طرف شهرستان کنگان آغاز شده با اتمام آن فاصله 27 کیلومتری دیر – کنگان به 20 کیلومتر کاهش می یابد.
اعتماد افزود: با توجه به اهمیت این طرح از لحاظ پدافند غیرعامل و خارج شدن دیر از بن بست انتظار می رود روند اجرای آن شتاب بیشتری گیرد.
وی در ارتباط با طرح نیمه تمام اسکله خورخان دیر گفت: این طرح یکی از مطالبه های اصلی شهرستان دیر است که انتظار داریم تا پایان سال جاری مورد بهره برداری برسد.
فرماندار دیر ادامه داد: فراهم شدن تجهیزات مورد نیاز هنرستان و آموزشگاه های آموزش و پرورش شهرستان دیر از دیگر درخواست های شهروندان دیر است.
وی تاکید کرد: با توجه به اینکه سرمایه گذاری در مقوله آموزش هزینه محسوب نمی شود انتظار حمایت بیشتری در زمینه فراهم سازی تجهیزات موردنیاز حوزه آموزش داریم.
** 700 میلیارد ریال برای تکمیل 35 طرح نیمه تمام در دیر نیاز است
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان بوشهر گفت: در سال گذشته 660 میلیارد ریال اعتبار در شهرستان دیر توزیع شد که با این میزان اعتبار عملیات اجرایی ٢٦٨ طرح در حوزه های ادامه یافت.
رضا عوض پور ادامه داد: پارسال در مجموع 80 طرح در دهه فجر و هفته دولت در شهرستان دیر بهره برداری و افتتاح شد.
وی یادآور شد: هم اکنون 35 طرح عمرانی نیمه تمام در شهرستان دیر وجود دارد که برای تکمیل آنها 700 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
عوض پور ادامه داد: میانگین پیشرفت فیزیکی طرح های در دست احداث شهرستان دیر 53 درصد است که پیش بینی شده طرح های با پیشرفت فیزیکی فراتر از 50 درصد تا پایان سال جاری به بهره برداری برسد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان بوشهر گفت: رویکرد این سازمان در سال جاری منحصر به فرد است و سعی شده برنامه ریزی برای مردم با استفاده از ظرفیت خرد جمعی و در کنار آنها صورت گیرد.
عوض پور ادامه داد: این مهم باعث می شود با تمرکز و توجه بیشتری به ظرفیت ها و چالش های مختلف تصمیم گیری کنیم.
وی با اشاره به اختصاص 730 هزار میلیارد ریال اعتبار دولتی برای اشتغال در کشور بیان کرد: هدف دولت تامین معیشت مردم است و در این زمینه در سال 1395 حدود 530 هزار ریال به ازای هر فرد از اقشار آسیب پذیر پرداخت می کرد و این رقم در سال 1397 به یک میلیون 685 هزار ریال رسیده و این میزان پرداختی به غیر از یارانه است.
عوض پور ادامه داد: دولت در سال جاری 70 هزار میلیارد ریال برای کاهش فقر مطلق و رفع فقر در جامعه اختصاص داده است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان بوشهر در بخش دیگری از سخنان خود گفت: میزان بیکاری شهرستان دیر 10.2 و کمتر از 11 درصد میانگین استانی است.
عوض پور با بیان اینکه نرخ رشد جمعیت دیر نیز از میانگین استانی فراتر است افزود: نرخ فعالیت شهرستان دیر نیز 3 درصد از میانگین استان فراتر است که این خود نشان از پویایی شهرستان دیر است.
وی یادآور شد: نسبت طلاق در شهرستان دیر در هر یکهزار نیم درصد است که این آمار در مقایسه با آمار استانی کمتر است.

**سند عمرانی سال 1397 استان بوشهر تدوین شد
معاون امور عمرانی استانداری بوشهر گفت: سند عمرانی این استان در سال 1397 تدوین شده و با این تدوین تمامی طرح های عمرانی حول این سند راهبری می شود.
مهرداد ستوده افزود: بر اساس این سند تا امروز ١٢4 طرح با اعتبار چهارهزار و 100 میلیارد ریال اعتبار برای افتتاح در دهه فجر پیش بینی شده است.
وی بیان کرد: در استان بوشهر تمرکز طرح های عمرانی بر اتمام طرح های نیمه تمام است و در صورت آغاز طرح جدید باید با رویکرد توسعه زیرساخت های گردشگری، اشتغال، درآمدزایی و بهبود معیشت مردم باشد.
ستوده اظهار داشت: شهرستان دیر با وجود 95 کیلومتر مرز آبی با خلیج فارس تاکنون انتظارات مردم در حوزه توسعه زیرساخت های موردنیاز و بویژه گردشگری آن فراهم نشده است.
وی ادامه داد: احداث زیرساخت های متناسب با حوزه گردشگری می تواند صنعت گردشگری شهرستان دیر را متحول کند.
معاون امور عمرانی استانداری بوشهر در ارتباط با برنامه پایش و نظارت و اعتبارات شهرداری های این استان بوشهر فت: در این بخش برنامه ما این است که از اختصاص اعتبار ارزش افزوده برای پرداخت حقوق و مزایا جلوگیری شود و این اعتبارات به طرح های عمرانی شهرداری ها اختصاص یابد.
ستوده افزود: برنامه دیگر درحوزه عمرانی، فعال کردن مدیران عمرانی در شهرستان ها است در این زمینه معاونان عمرانی فرمانداران و مدیران شهرستانی باید بیش از پیش فعال شوند.


** پلاژ بانوان در چهار شهرستان ساحلی استان بوشهر ایجاد می‌شود
ستوده در نشست با شهرداران، دهیاران و شوراهای اسلامی شهرستان دیر با اشاره به ظرفیت مهم این شهرستان در عرصه‌های گردشگری اظهار داشت: این شهرستان دارای بیش 95 کیلومتر خط ساحلی با خلیج فارس است که این مهم ظرفیت قابل توجهی برای طرح‌های اقتصادی و گردشگری فراهم کرده است.
وی با اشاره به ضرورت درآمدزایی شهرداران افزود: هرچند کمک‌هایی از محل ارزش افزوده و عوارض آلایندگی به شهرداری‌ها پرداخت می‌شود ولی باید شهرداری‌ها از فرصت‌های شهرها برای افزایش درآمد استفاده کنند.
معاون استاندار بوشهر با تاکید بر توسعه زیرساخت‌های گردشگری گفت: دهیاران با شناسایی ظرفیت‌های گردشگری و درآمدزایی روستاها آن را به استانداری معرفی کنند زیرا طرح‌هایی که جنبه درآمدزایی نداشته باشد اعتباری به آنها تعلق نمی‌گیرد.
وی با تاکید بر تدوین طرح‌های درآمدزایی دهیاران افزود: شوراهای روستاها و دهیاران باید ظرفیت‌های اقتصادی و اشتغال‌زایی روستاها را شناسایی و زمینه درآمدزایی آن را فراهم کنند.
معاون امور عمرانی استاندار بوشهر با بیان اینکه شهرستان دیر از ظرفیت بالایی برخوردار است افزود: شناسایی و استفاده از این ظرفیت باید مورد توجه قرار بگیرد تا زمینه درآمدزایی دهیاران روستاهای این شهرستان فراهم شود.
ستوده گفت: امسال 46 میلیارد ریال به روستاهای شهرستان دیر اختصاص یافته است.
وی با بیان اینکه آبادانی روستا فقط آسفالت کردن نیست گفت: آموزش، راه‌اندازی اینترنت پرسرعت، تربیت منابع انسانی و امور فرهنگی روستاها از اعم راهکارهای توسعه روستایی است.
معاون امور عمرانی استاندار بوشهر با اشاره به توسعه زیرساخت‌های گردشگری گفت: در این راستا امسال پلاژ بانوان در 4 شهرستان ساحلی استان بوشهر از جمله شهرستان دیر ایجاد می‌شود.

** پرداختی دولت تدبیر و امید به قشرهای محروم 4 برابر شد
استاندار بوشهر گفت: با وجود تمامی مشکلات فرارو میزان پرداختی ها به اقشار کم درآمد در دولت تدبیر و امید چهار برابر شده است.
عبدالکریم گراوند افزود: حمایت و کمک تاثیرگذار دولت تدبیر و امید از اقشار کم درآمد با هدف تلاش برای رفع فقر مطلق از جمله شعارهای دولت بود که تاکنون بخوبی محقق شده است.
گراوند افزود: در انجام فعالیت ها و وظایف خود باید در مسیر قانون حرکت کنیم زیرا در صورت تخطی از قانون موفقیتی حاصل نمی شود.
وی درارتباط با شورای توسعه و برنامه ریزی بیان کرد: این شورا رسالت سنگینی بر عهده دارد و با توجه به اینکه برای توسعه استان برنامه ریزی می کند مدیران باید حضوری پررنگ در این عرصه داشته باشند.
گراوند با اشاره به اینکه مدیران از سخت گیری در اجرای طرح ها جلوگیری کنند اظهار داشت: در مسیر توسعه استان مدیران باید اهل ریسک باشند چراکه ریسک پذیری با رعایت قانون مشکلی ایجاد نمی‌کند.
استاندار بوشهر با تاکید بر تحقق ماده ٣١ احکام دائمی مواد بودجه بیان کرد: از فرمانداران انتظار پیگیری جدی مواد قانونی بودجه را داریم و کمیته برنامه ریزی شهرستانها باید به صورت جدی در زمینه توزیع اعتبارات عمل کند.
گراوند با اشاره به ظرفیت های شهرستان دیر گفت: دیر در زمینه دریا، صید و صیادی جایگاه برجسته ای داشته و کشاورزی و محصول خارج از فصل این شهرستان نیز ظرفیتی قابل توجه محسوب می شود.
استاندار بوشهر در ارتباط با پروژه جاده وفاق نیز افزود: پروژه جاده وفاق که در توسعه و رونق دیر و همچنین نزدیک کردن این شهرستان به کنگان و عسلویه نقش مهمی دارد در اولویت اجرا قرار گرفته است.
گراوند خطاب به مدیران دستگاه های استان بوشهر گفت: سیاست منطقی و اصولی ما اتمام طرح هاست که در این ارتباط باید از هدررفت منابع جلوگیری و تعریف طرح جدید نیز تنها در صورت نیاز و تاثیر در رضایتمندی مردم صورت گیرد.
وی تاکید کرد: جایز نیست طرحی با اعتبار کلان شروع و اتمام آن به چند سال آینده موکول شود.
گراوند اظهار داشت: با توجه به اینکه در چهلمین سال انقلاب قرار داریم طرح های خوبی باید برای افتتاح در هفته دولت و دهه فجر آماده شود.
وی ادامه داد: در این ارتباط تسریع در تخصیص اعتبارات طرح ها که قرار است در دهه فجر و هفته دولت افتتاح شود ضرورت دارد.
استاندار بوشهر با بیان اینکه دولت تدبیر و امید در برخی از موضوع ها مورد کم لطفی قرار گرفته است اظهار داشت: در ارتباط با برجام در مقطعی مطرح شد که ایران در مذاکره با غربی ها شکست خورده ولی اکنون خود رئیس جمهوری آمریکا نیز مدعی شکست در برجام است، عده ای ناراحت هستند.
گراوند یادآور شد: کشور در شرایط کنونی نیاز به آرامش، وحدت و برادری دارد تا بتوان در جهت حل مسائل کشور گام اساسی برداشت.
وی ادامه داد: در این ارتباط جناح های سیاسی اصلاح طلب، اصولگرا و اعتدال باید برای تحقق اهداف والای نظام جمهوری اسلامی باید همراه و متحد با یکدیگر باشند.
استاندار بوشهر تاکید کرد: در مقطع کنونی جناح های سیاسی باید منافع جمهوری اسلامی را به هر چیزی ترجیح دهند و وحدت و تلاش برای حل مشکلات کشور را اولویت اصلی خود بدانند.

منبع :  روابط عمومی فرمانداری شهرستان دیر    1397/2/29 13:36


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )