سه شنبه 31 اردیبهشت 1398
حضور فرماندار دیّر در پویش مردمی «نه به پلاستیک» تصاویر (کدخبر: 457)
به مناسبت روز جهانی« نه به پلاستیک» انجمن زیست محیطی سوکا در حرکتی نمادین به هر یک از شهروندان دیّری یک کیسه خرید پارچه ای اهدا کرد.

فرماندار شهرستان دیر در حاشیه این همایش در گفتگو با مهر گفت: کشور ما یکی از عمده تولیدکنندگان مواد پلاستیکی به شمار می‌رود و از طرف دیگر مهم‌ترین دلیلی که سبب استفاده هرچه بیشتر از کیسه‌های پلاستیکی شده است، قیمت ناچیز آن‌ها در مقایسه با کیسه‌های پارچه‌ای و کاغذی است.

حمزه اعتماد با بیان اینکه هزینه جمع‌آوری، بازیافت، امحاء و خسارات زیست محیطی ناشی از پراکندگی مواد پلاستیکی در محیط زندگی غیرقابل محاسبه و بسیار گزاف است، افزود: سالانه هزاران گونه از جانوران آبزی از قبیل وال، دلفین، فک، لاک‌پشت، ماهی‌ها و پرندگان بر اثر بلعیدن کیسه‌های نایلونی و یا گیر کردن در آن‌ها دچار خفگی شده و از بین می‌روند.

وی با تاکید به ضرورت اطلاع رسانی به مردم در خصوص مضرات مصرف کیسه های پلاستیکی و پلیمری اظهار داشت: این مهمانان ناخوانده عمری ۱۵۰ تا ۴۰۰ ساله در زمین دارند که با آلوده کردن محیط زیست و منابع زیرزمینی، سلامت ما و نسل آینده را تهدید می کند.

فرماندار شهرستان دیر با اشاره به بکارگیری از توان تشکل‌های زیست محیطی و دانشجویی به‌عنوان گروه‌های پیشرو در جامعه، گفت: تشکل های زیست محیطی و دانش جویی در فضای مجازی نسبت به آگاه سازی، ترغیب و انتقال مفاهیم زیست محیطی از جمله کنترل مصرف کیسه های پلیمری به شهروندان اقدام کنند.

اعتماد گفت: کیسه های پارچه ای که در گذشته استفاده می شد بهترین راهکار برای مقابله با پلاستیک در وضعیت فعلی است که می توان گفت در حال احیا یک رفتار مفید و فراموش شده برای مقابله با یک عادت نادرست نو ظهور هستیم.

مسئول انجمن زیست محیطی سوکا در حاشیه این برنامه در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: گفت: یکی از خطرات رها کردن پلاستیک در طبیعت نابودی لاک پشت های منقار عقابی جزیزه نخیلو است و پلاستیک‌هایی که به هر نحوی به آب دریا راه یافته اند با تعذیه توسط لاک پشت ها منجر به مرگ آنها می شود.

محسن خیر اندیش اظهار داشت: امروزه سازمان‌های مردم نهاد زنگ خطر را به صدا در آورده‌اند و آستین همت را بالا زده‌اند تا بدون مزد و منت از وقوع فجایع زیست محیطی تا اندازه‌ای جلوگیری کنند که نیاز است مردم و مسئولین نیز در کنار ما قرار گیرند.

مسئول انجمن زیست محیطی سوکا افزود:رها کردن پسماند های اسیدی شرکت متانول کاوه نیز موجب از بین رفتن گونه های آبزیان و بستر دریا می شود که باید مسئولین تذکرات لازم را به این شرکت داده و به جد پیگیر باشند.

وی با بیان اینکه اهمیت اجرای این طرح به حدی است که اگر در سال جاری بتوانیم فقط همین یک طرح را به سرانجام برسانیم دست به کار بزرگی زده ایم خاطر نشان کرد: ضربه‌ای که از محل معدن دفن زباله‌های شهرداری دیر به طبیعت وارد می شود کمتر از خطرات زیست محیطی شرکت متانول کاوه نیست.

 در این برنامه نمادین از طرف انجمن زیست محیطی سوکا به هر یک از شهروندان دیّری یک عدد کیسه خرید پارچه ای اهدا شد.

   1395/4/22 21:56


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )